dlaczego polska szkoła jest lepsza od angielskiej?

/zespół taneczny złożony z uczniów klas 1-3 działający przy szkole polskiej w Londynie
Londyn, 20 czerwca 2015, wczesno-późny wieczór


   Udało mi się dzisiaj poprowadzić jedną lekcję w szkole polskiej w Londynie. Pora na zabawy w nauczyciela nienajlepsza (tuż-przed-wakacyjna), więc część czasu poświęciłem na rozmowy z uczniami. Pytałem o różności, najbardziej ciekaw byłem ich porównania sobotniej szkoły polskiej ze szkołą angielską do której chodzą na tygodniu. Stwierdzili zdecydowanie, że ta sobotnia jest trudniejsza i bardziej wymagająca, a czas który trzeba poświęcić na odrobienie polskich zadań domowych - znacznie dłuższy niż ten na zadania ze szkoły angielskiej. Rzecz znajduje odbicie w międzynarodowych badaniach systemów edukacyjnych, w których szkoły angielskie wypadły poza trzydziestkę, szkoły polskie znalazły się w najlepszej dziesiątce (źródło: darmowa polska gazeta wychodząca w Londynie, która leży za ścianą w kuchni na stole).
   Na przerwie okazało się, że chłopaki rozmawiają ze sobą po polsku, podczas gdy część dziewczyn przeszła na angielski. Nic dziwnego - mieszanka jest tutaj spora - od uczniów urodzonych w Londynie, przez tych, którzy z Polski przyjechali w dzieciństwie, po takich, których do listy dopisano już w trakcie roku szkolnego.
   Wyjrzałem na korytarz - zabawa w ganianego trwała w najlepsze i groziła nie tylko rozbiciem głów ale i drzwi szkolnych. Korytarz zdominowali najmłodsi, którzy prawie bez wyjątku krzyczeli do siebie po polsku. Jeszcze bardziej polska była próba zespołu ludowego prowadzonego w szkole dla uczniów nauczania początkowego (klasy 1-3). Na scenie polskie tańce, polskie stroje ludowe i polskie rozmowy, na widowni rodzice komentujący po polsku występy swoich pociech.
  Czy to znaczy, że im młodsze dzieci tym bardziej przyzwyczajone do języka polskiego? Być może moja obserwacja jednak wykrzywia rzeczywistość. Ale bez wątpienia w murach polskiej szkoły w Londynie znacznie częściej można usłyszeć język polski niż w polskiej szkole w Dyneburgu na wschodniej Łotwie, gdzie dzieci uczy się... po rosyjsku.