jak zarobić na doktoracie?

  Przechodząc niedawno przez Stawową (deptak na linii autobus - pociąg w samym sercu miasta, na miejscu dawnego stawu hutniczego) w Katowicach zatrzymałem się przy stoiskach ze starymi książkami. Zatrzymałem się z zamiarem nicniekupowania (często wchodząc do antykwariatów stawiam sobie takie cele, ale nie wiem czy kiedykolwiek udało mi się w takim wytrwać!?). Znalazłem prawdziwą perełkę! Atlas Kuby wydany w 1978 roku w Hawanie. Skąd atlas Kuby wydany w 1978 roku w Hawanie na Stawowej w Katowicach - pytam młodej dziewczyny, u której chwilę wcześniej wynegocjowałem maksymalną możliwą zniżkę - ? -- A przychodzi do nas taki starszy pan, który ma w domu przeróżne książki. Czasem przynosi coś żeby sprzedać, czasem tylko żeby się pochwalić.

   Ale tu nie o atlasie Kuby a o panu, który ze swoim owczarkiem niemieckim stoi sto metrów niżej, też przy Stawowej. Ja oczywiście go nie zauważyłem, skupiony na stoiskach z książkami, na szczęście mam znajomych, którzy wykazują się większą wrażliwością na takie rzeczy. Nie żebra. Pracuje żeby utrzymać siebie, żonę (też niepełnosprawną) i psa. Sprzedaje książki. Tyle, że wybór u niego znacznie mniejszy, na zakup atlasu Kuby go nie stać. Postanowiłem mu oddać część tego co zalega mi na półkach (w tym miejscu ukłony dla Kasi, która przewiozła książki:). Oczywiście żadne micyjne, raczej te które leżą schowane na dnie albo z samego tyłu. Wśród nich też książki, które od lat cierpliwie czekały na jedno - aż zostaną użyte do napisania doktoratu o kulturalnych stosunkach polsko-francuskich w XVI i pierwszej połowie XVII wieku. Chyba już czas przyznać się, że taki doktorat nie powstanie. A jeśli - to nie ja go napiszę. Tyle będzie z tego pożytku, że może ktoś książki wypatrzy i zostawi za nie pare złotych. I w ten sposób będzie to wyjątkowy doktorat - mimo, że nie napisany, to pozwalający zarobić!
 
A dla tych, którym się marzy doktorat o stosunkach polsko-francuskich - książki czekają na Was tutaj:
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/878325,jak-zebrak-z-katowic-stal-sie-symbolem-traktowania-przez-panstwo-osob-niepelnosprawnych.html
 
[Dawid]